Konsola Eco-Fix A-E

Opis

Konsola Eco-Fix A-E umożliwia montaż elementów zewnętrznych w elewacji, takich jak markizy, daszki, anteny satelitarne, poręcze itp. Zaletą tego produktu jest duża wytrzymałość (ciężar elementu zewnętrznego do 800kg; wyrywanie do 2 200kg), co umożliwia montaż bardzo ciężkich elementów zewnętrznych bez ryzyka występowania pęknięć oraz uszkodzeń elewacji.

Konsola mocowana jest do ściany za pomocą prętów gwintowanych na zaprawie iniekcyjnej, a sam element zewnętrzny mocowany w module konstrukcyjnym konsoli, co zapobiega przebiciu warstwy ocieplenia przez elementy łącznikowe i eliminuje powstawanie punktowego mostka termicznego.

Dane

 • Konsola Eco-Fix A-E

  Zdjęcie 1

Konsola Eco-Fix A-E składa się z modułu konstrukcyjnego o oznaczeniu A i grubości 80 mm oraz modułów uzupełniających o oznaczeniu E o grubościach 20/40/60/80/100 mm. Moduły uzupełniające dokłada się do modułu konstrukcyjnego do wymaganej grubości D, która odpowiada grubości ocieplenia budynku.

Wewnątrz modułu konstrukcyjnego zatopione są dwie płytki warstwowe z tworzywa sztucznego: pierwsza o grubości 5 mm usytuowana od czoła, zapobiega deformowaniu się elementu pod wpływem nacisku, druga o grubości 26 mm, zatopiona wewnątrz modułu, służy do kotwienia w niej śrub i gwarantuje dużą wytrzymałość na wyrywanie (zdj. 1).

Wymiary konsoli Eco-Fix A-E od czoła wynoszą 140/280 mm. Moduły uzupełniające posiadają pióra i wpusty umożliwiające złożenie konsoli do grubości 300 mm. Kolejność dokładania modułów uzupełniających do modułu konstrukcyjnego jest dowolna. Gładka powierzchnia modułu konstrukcyjnego musi licować się po wbudowaniu z powierzchnią warstwy ocieplenia, jednocześnie  stanowiąc podłoże do mocowania w niej śrub do montażu elementu zewnętrznego. Konsola A-E oferowana jest wraz z odpowiednimi prętami gwintowanymi oraz zaprawą iniekcyjną.

Wszystkie moduły konsoli Eco-Fix A-E wykonane są z twardej pianki poliuretanowej (PUR) o następujących właściwościach:

 • Elementy podstawowe A: φ = 200 kg/m3; λ = 0,038 W/m*K
 • Elementy uzupełniające E: φ = 200 kg/m3; λ = 0,038 W/m*K

Dokładne dane techniczne w pliku do pobrania.

Dopuszcalne obciążenia

W zależności od podłoża, do którego przytwierdzana jest konsola Eco-Fix A-E, przenosi ona  następujące obciążenia:

 • ciężar elementu zewnętrznego: do 800 kg 
 • wyrywanie: do 2 200 kg
 • nacisk centryczny: do 1 960 kg 
 • moment obrotowy: 0,48 - 1,76 kNm 

Dokładne wartości obliczeniowe w plikach do pobrania poniżej.

Montaż

Konsola Eco-Fix A-E umożliwia montaż ciężkich elementów zewnętrznych w elewacji takich jak markizy, daszki, anteny satelitarne, poręcze, drabiny komunikacyjne, ciężkie szyldy, konsole, okiennice przesuwne itp.:

Etapy montażu:

 • konsolę przytwierdzamy do ściany za pomocą prętów gwintowanych na zaprawie iniekcyjnej 
 • tuleje siatkowe stosujemy tylko przy kotwieniu w ścianie z pustaków 
 • po wbudowaniu powierzchnia konsoli musi licować się z płaszczyzną warstwy ocieplenia 
 • element zewnętrzny mocujemy w konsoli za pomocą śrub metrycznych M8/10/12 z pełnym gwintem po wcześniejszym nacięciu gwintu w module konstrukcyjnym konsoli 
 • przebicie tynku uszczelniamy np. klejem uszczelniającym Stahlton 

Do montażu konsoli w ścianie z cegły lub betonu służą pręty gwintowane Fischer Ø 8mm ze stali nierdzewnej A4, tuleje siatkowe FIS H oraz zaprawa iniekcyjna FIS VL 300T (tuleje siatkowe stosuje się tylko przy kotwieniu w ścianie z pustaków).

Aby uzyskać maksymalną wytrzymałość elementu na wyrywanie, śruby muszą być wkręcone w obu płytkach nośnych (długość zakotwienia ≥ 80 mm).

Pliki do pobrania

© STAHLTON Polska Sp. z o.o. 2023