Konsola Eco-Fix L-Q

Opis

Konsola Eco-Fix L-Q charakteryzuje się dużą wytrzymałością i może być stosowana do montażu elementów zewnętrznych wymagających małej powierzchni roboczej takich jak markizy, daszki, anteny satelitarne. Umożliwia montaż bardzo ciężkich elementów do 800 kg bez ryzyka występowania pęknięć oraz uszkodzeń elewacji. Konsola mocowana jest do ściany za pomocą prętów gwintowanych na zaprawie iniekcyjnej, a sam element zewnętrzny w module konstrukcyjnym konsoli, co zapobiega przebiciu warstwy ocieplenia przez elementy łącznikowe i eliminuje powstawanie punktowego mostka termicznego.

Dane

 • Konsola Eco-Fix L-Q

  Zdjęcie 1

Konsola Eco-Fix L-Q składa się z modułu konstrukcyjnego o oznaczeniu L i grubości 80 mm oraz modułów uzupełniających o oznaczeniu Q o grubościach 20/40/60/80/100 mm. Moduły uzupełniające dokłada się do modułu konstrukcyjnego do wymaganej grubości D, która odpowiada grubości ocieplenia budynku.

Wewnątrz modułu konstrukcyjnego zatopione są dwie płytki warstwowe z tworzywa sztucznego. Pierwsza o grubości 5 mm usytuowana od czoła, zapobiega deformowaniu się elementu pod wpływem nacisku, druga o grubości 26 mm, zatopiona wewnątrz modułu, służy do kotwienia w niej śrub i gwarantuje dużą wytrzymałość na wyrywanie (zdj. 1).

Wymiary konsoli L-Q od czoła wynoszą 140/140 mm. Moduły uzupełniające posiadają pióra i wpusty umożliwiające złożenie konsoli do grubości 300 mm. Kolejność dokładania modułów uzupełniających do modułu konstrukcyjnego jest dowolna. Gładka powierzchnia modułu konstrukcyjnego musi licować się po wbudowaniu z powierzchnią warstwy ocieplenia, jednocześnie stanowiąc podłoże do mocowania w niej śrub do montażu elementu zewnętrznego. Konsola L-Q oferowana jest wraz z odpowiednimi prętami gwintowanymi oraz zaprawą iniekcyjną.

Wszystkie moduły konsoli L-Q wykonane są z twardej pianki poliuretanowej (PUR) o następujących właściwościach:

 • Elementy podstawowe A: φ = 200 kg/m3; λ = 0,038 W/m*K
 • Elementy uzupełniające E: φ = 200 kg/m3; λ = 0,038 W/m*K

Dokładne dane techniczne w pliku do pobrania.

Dopuszczalne obciążenia

W zależności od podłoża, do którego przytwierdzana jest konsola L-Q, przenosi ona następujące obciążenia:

 • ciężar elementu zewnętrznego: do 800 kg 
 • wyrywanie: do 2 200 kg
 • nacisk centryczny: do 980 kg 
 • moment obrotowy: 0,20 - 0,74 kNm 

Dokładne wartości obliczeniowe w plikach do pobrania poniżej.

Montaż

Konsola Eco-Fix L-Q umożliwia montaż ciężkich elementów zewnętrznych w elewacji takich jak markizy, daszki, anteny satelitarne, poręcze, drabiny komunikacyjne, ciężkie szyldy, konsole, okiennice przesuwne itp.:

Etapy montażu:

 • konsolę przytwierdzamy do ściany za pomocą prętów gwintowanych na zaprawie iniekcyjnej 
 • tuleje siatkowe stosujemy tylko przy kotwieniu w ścianie z pustaków 
 • po wbudowaniu powierzchnia konsoli musi licować się z płaszczyzną warstwy ocieplenia 
 • element zewnętrzny mocujemy w konsoli za pomocą śrub metrycznych M8/10/12 z pełnym gwintem po wcześniejszym nacięciu gwintu w module konstrukcyjnym konsoli 
 • przebicie tynku uszczelniamy np. klejem uszczelniającym Stahlton 

Do montażu konsoli w ścianie z cegły lub betonu służą pręty gwintowane Fischer Ø 8mm ze stali nierdzewnej A4, tuleje siatkowe FIS H oraz zaprawa iniekcyjna FIS VL 300T (tuleje siatkowe stosuje się tylko przy kotwieniu w ścianie z pustaków).

Aby uzyskać maksymalną wytrzymałość elementu na wyrywanie, śruby muszą być wkręcone w obu płytkach nośnych (dł. zakotwienia ≥ 80 mm).

Pliki do pobrania

© STAHLTON Polska Sp. z o.o. 2023