Progi i elementy osłonowe ECOMUR

Opis

Progi ECOMUR

wykonane są z betonu architektonicznego GRC. Posiadają spadek o nachyleniu 6º i skutecznie odprowadzają wodę w przypadku dużego zawilgocenia. Beton, z którego są wykonane jest nienasiąkliwy (elementy produkowane są w procesie ekstruzji), a zatem progi mogą być poddane stałemu kontaktowi z wilgocią.

W zależności od typu, progi ECOMUR oferowane są w szerokościach do 450 mm. W przypadku konieczności wykonania progu przekraczającego długość maksymalną, łączenie elementów jest możliwe za pomocą profili z ocynkowanej blachy ryflowanej, układanych pod łączeniem i dodatkowo uszczelnianych fugą Stahlton.

Praktycznym i estetycznym uzupełnieniem progów są specjalne zabezpieczenia tylne i boczne, zapobiegające przedostawaniu się wody pod stolarkę. Podstawowym kolorem jest jasnoszary w tonacji RAL 7035.

Progi typu EJ i EJH z zintegrowaną wkładką ze styropianu EPS idealnie nadają się do budynków wznoszonych w technologii energooszczędnej oraz pasywnej. Zapobiegają wychładzaniu posadzki w rejonie drzwi tarasowych lub balkonowych. Mogą być również stosowane jako podokienniki w ścianach jednowarstwowych.

Elementy osłonowe ECOMUR

wykonane są z betonu GRC i stosowane jako zwieńczenie ścianek attykowych, murów, ogrodzeń itp. Chronią zwieńczenie ściany przed zawilgoceniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Posiadają spadek o nachyleniu 3º i skutecznie odprowadzają wodę.

Maksymalna długość jednego elementu to L=2650mm. W przypadku konieczności wykonania progu przekraczającego długość maksymalną, łączenie elementów jest możliwe za pomocą profili z ocynkowanej blachy ryflowanej, układanych pod łączeniem i dodatkowo uszczelnianych fugą Stahlton. Szerokość elementów to 250-500mm.

Element osłonowy typu EBJ posiada wkładkę ze styropianu EPS i może być stosowany jako zwieńczenie attyki dachu płaskiego domu energooszczędnego lub pasywnego.

Zalety

- Dobrze odprowadzają wodę i chronią elewację budynku przed zawilgoceniem.

- Posiadają niską rozszerzalność cieplną – brak pęknięć na połączeniu z elewacją Czytaj dalej.

Ze względu na jasny kolor oraz właściwości materiałowe, rozszerzalność cieplna występuje tylko w niewielkim stopniu, co eliminuje ryzyko powstawania pęknięć na połączeniu podokienników z elewacją.

- Brak występowania wykwitów po zawilgoceniu Czytaj dalej.

Odpowiedni dobór drobnoziarnistego kruszywa w połączeniu z białym cementem oraz brak innych dodatków chemicznych eliminuje ryzyko pojawiania się wykwitów i przebarwień na powierzchni elementów, nawet po dużym zawilgoceniu jak np. po intensywnym deszczu.

- Estetyczne i trwałe .

- Odporne na działanie czynników atmosferycznych.

- Stabilność koloru pod wpływem działania promieniowania słonecznego.

- Nienasiąkliwe.

- Stabilność w formie.

- Elementy EJ oraz EJH znajdują zastosowanie w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

- Łatwy montaż nie wymagający użycia specjalistycznych narzędzi.

Specyfikacja techniczna:

dostępne długości, szerokości i przekroje w zależności od typów wg tabeli nr 1
materiał: beton architektoniczny zbrojony włóknem szklanym (GRC)
wytrzymałość betonu GRC na ściskanie: 40-80 MPa 
współczynnik przewodności cieplnej λ dla betonu GRC: 0,8-1,2 W/m*K 
klasa odporności ogniowej dla betonu GRC: A1  
kolor: jasnoszary tonacja RAL 7035 
powierzchnia: gładka

Progi ECOMUR

Przekroje: Szerokość B [mm] Wysokość H [mm] Długość L [mm]

Ecomur typ EJ

kolor: jasnoszary (tonacja RAL 7035)
materiał: beton zbrojony włóknem szklanym (GRC)
zastosowanie: również jako próg przy drzwiach tarasowych lub balkonowych

200 - 350
stopniowanie co 25
< 200 na zapytanie
85 do 3000

Ecomur typ EJH

kolor: jasnoszary (tonacja RAL 7035)
materiał: beton zbrojony włóknem szklanym (GRC)
zastosowanie: również jako próg przy drzwiach tarasowych lub balkonowych

225 - 325
stopniowanie co 25
< 225 na zapytanie
125 do 3000

Ecomur typ EH

kolor: jasnoszary (tonacja RAL 7035)
materiał: beton zbrojony włóknem szklanym (GRC)
zastosowanie: również jako próg przy drzwiach tarasowych lub balkonowych

225 - 450
stopniowanie co 25
< 225 na zapytanie
> 450 - 700 na zapytanie
- do 3000

Ecomur typ ENT

kolor: jasnoszary (tonacja RAL 7035)
materiał: beton zbrojony włóknem szklanym (GRC)
zastosowanie: również jako próg przy drzwiach tarasowych lub balkonowych

225 - 450
stopniowanie co 25
> 450 - 700 na zapytanie
- do 3000

Ecomur typ EDS

kolor: jasnoszary (tonacja RAL 7035)
materiał: beton zbrojony włóknem szklanym (GRC)
zastosowanie: termomodernizacja

do 350
stopniowanie co 25
> 350 - 450 na zapytanie
50 do 2500

 

Elementy osłonowe ECOMUR

Przekroje: Szerokość B [mm] Wysokość H1 [mm] Wysokość H2 [mm] Długość L [mm]

Ecomur typ EB

kolor: jasnoszary (tonacja RAL 7035)
materiał: beton zbrojony włóknem szklanym (GRC)

200 - 500
stopniowanie co 50

50

90

50

90

do 2650

Ecomur typ EBJ

kolor: jasnoszary (tonacja RAL 7035)
materiał: beton zbrojony włóknem szklanym (GRC)

250
300
350
400
450
500

63
66
68
71
74
76
- do 2650
Wymiary niestandardowe na zapytanie (szerokość, wysokość i spadek).

 

Detale konstrukcyjne w plikach do pobrania poniżej.

Akcesoria dodatkowe

Kątowniki montażowe, stal ocynkowana: stosowane do montażu ciężkich podokienników. Kątowniki mocujemy do ściany przed wykonaniem ocieplenia budynku za pomocą stalowych dybli. Dostępne są kątowniki o oznaczeniu MF i MR. Kątownik MF posiada kąt prosty, natomiast typ MR nachylenie 6º. Wysięg kątowników: 75/95/115/135/155/175mm.

Profilowane podkłady pod podokienniki, AW-EPS: elementy układane pod podokiennikami o spadku 6º służące izolacji termicznej ściany oraz ościeży w rejonie podokiennika. Długość L=1250mm. Pozostałe wymiary na zapytanie.

Panele z blachy ryflowanej, ocynk: układane na połączeniu podokienników w celu odprowadzenia wody w przypadku zawilgocenia łączenia.

Taśma rozprężna BG2: stosowana w celu uszczelnienia połączenia podokiennika z elewacją w ościeży lub ze stolarką okienną. Rolka o długości 5,6m (100 kg/m3, B=15mm, H=30mm, 15/5-12).

Zabezpieczenia boczne: opcjonalne elementy z betonu GRC – zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do ściany na połączeniu podokiennika z ociepleniem w ościeży.

Klej montażowy Stahlton: służy do przyklejania podokienników do podłoża oraz uszczelniania połączeń. Przed przyklejeniem podokiennika do stalowego kątownika montażowego należy jego ramię przesmarować środkiem gruntującym Stahlton. Klej montażowy jest jednoskładnikowym, hybrydowym klejem elastycznym o wysokiej przyczepności i wytrzymałości, przeznaczonym do uszczelniania i klejenia na zewnątrz i wewnątrz. Kartusza o pojemności 290ml i kiełbasa 600ml. Sposób użycia kleju w pliku do pobrania „Sposób montażu”.

Środek gruntujący Stahlton: stosuje się w przypadku osadzania podokienników bezpośrednio na stalowych kątownikach montażowych w celu uzyskania dobrego sklejenia betonu i stali.

Listwa montażowa podokienna: jest profilem z tworzywa sztucznego ułatwiającym zamocowanie podokiennika pod stolarką okienną oraz zabezpieczającym ościeże przed zawilgoceniem. Listwa jest integralną częścią podokienników typu EH, EN, ENT oraz EL, które mogą być również dostarczone bez listew. Materiał PCV, kolor RAL 7035.

Fuga uszczelniająca Stahlton: jednoskładnikowa masa uszczelniająca wielostronnego zastosowania. Jest wodoodporna, a pod wpływem wilgoci powietrza ulega wulkanizacji do gumowatego i miękkiego, stale elastycznego materiału. Stosowana w celu uszczelnienia podokiennika na połączeniu z elewacją w ościeży. Kartusza o pojemności 290ml.

Montaż

Długość progu ECOMUR dopasowywana jest do szerokości drzwi balkonowych lub tarasowych – precyzyjne dopasowanie pozwala na szczelne wypełnienie przestrzeni pod drzwiami i zapobiega przedostawaniu się wilgoci do ościeży. Maksymalna długość jednego elementu to w zależności od typu 250 cm – 300 cm.

W przypadku konieczności wykonania progu lub elementu osłonowego przekraczającego długość maksymalną istnieje możliwość łączenia elementów za pomocą profilu z ocynkowanej blachy ryflowanej, układanego pod łączeniem. Dodatkowo szczelinę można wypełnić elastyczną fugą Stahlton, co zapewni szczelność takiego połączenia przed wilgocią. W efekcie daje to  możliwość montażu progów oraz elementów osłonowych o nieograniczonej długości.

Progi i elementy osłonowe ECOMUR dostarczane są na budowę gotowe do montażu. Mogą być one przycięte pod kątem prostym jako narożnik zewnętrzny lub wewnętrzny lub pod każdym innym kątem. W przypadku konieczności przycięcia elementu na budowie należy to wykonać na stole z piłą z tarczą do betonu.

Dobierając odpowiednią szerokość progów, musimy uwzględnić grubość izolacji cieplnej w przypadku ściany dwuwarstwowej oraz dodatkowo grubość ściany osłonowej w przypadku ściany trójwarstwowej.

Elementy przykleja się do podłoża za pomocą elastycznego kleju Stahlton. Podłoże musi być suche, odkurzone i czyste. W przypadku braku nośnego podłoża, elementy osłonowe lub progi należy osadzać na kątownikach montażowych, przymocowanych wcześniej do ściany.  Zapotrzebowanie na klej i ilość kątowników wg „Sposobu montażu” danego typu elementu.

Progi należy wpuszczać w warstwę ocieplenia ościeży na głębokość co najmniej 20-30mm. Połączenie z elewacją wypełnić taśmą rozprężną BG 2, a następnie materiałem elastycznym (np. fugą elastyczną Stahlton) w celu zabezpieczenia przed wnikaniem wilgoci do ościeży. Jeżeli próg posiada tylną listwę zabezpieczającą z PVC, powinna ona zostać osadzona we frezie w dolnej części ościeżnicy drzwi.

Progi typu EH oraz ENT dostarczane są z tylną listwą PVC w kolorze RAL 7035. Jest to profil zamocowany na tylnej części progu wsuwany pod ramę okienną, ułatwiający montaż. Jednocześnie zapewnia dodatkową szczelność połączenia z drzwiami i zapobiega przedostawaniu się wody pod stolarkę, a co za tym idzie eliminuje ryzyko powstawania szkód budowlanych spowodowanych zawilgoceniem ściany.

Ze względu na zjawisko rozszerzalności cieplnej, boki progów nie mogą sztywno przylegać do ścianek węgarka - osadza się je z zachowaniem pustej przestrzeni, którą potem wypełnia się np. silikonem lub fugą uszczelniającą. Różnice temperatur powodują bowiem zmiany wymiarów progu, czego konsekwencją mogą być uszkodzenia elewacji lub samego progu. Oprócz tego wszystkie połączenia progu ze ścianą w otworze drzwiowym muszą być bardzo szczelne.

Sposób montażu poszczególnych elementów w plikach do pobrania poniżej.

Pliki do pobrania

  • próg ECOMUR z betonu architektonicznego
  • próg zewnętrzny,  szary beton GR
  • szary próg prefabrykowany z betonu GRC
  • próg tarasowy z betonu architektonicznego
© STAHLTON Polska Sp. z o.o. 2023